Smrková pryskyřice - Smůla

blog-post

Dříve se chodilo po lese a nožíkem sbíralo ze stromů povrchovou smůlu do hrnku.

Popis:

Strom vysoký až 50 m, s kuželovitou korunou, v horských oblastech a rozvolněných porostech zavětvenou často až k zemi. Větve jsou mírně vztyčené nebo mírně ohnuté k zemi (zejména u starších stromů), jen ve vrcholových partiích vždy mírně vztyčené, větvičky převislé. Jehlice tmavě zelené, až 2 cm dlouhé. Samčí šištice jsou červené, až 2 cm dlouhé, samičí jsou červené nebo zelené, do 6 cm dlouhé. Zralé šišky jsou hnědé, převislé, až 15 cm dlouhé. Kvete od května do června v pravidelných čtyřletých cyklech.

Účinek

Dodává energii a je účinným antiseptikem pro dýchání a močové cesty. Vhodný při všech infekcích a revmatických potížích [19], jako lék povzbuzující činnost sliznic a močového ústrojí, proti špatnému zažívání, vodnatelnosti, hostci, příjici a svrabovitým vředům.

Podporuje antibakteriální, antimykotickou a antivirovou léčbu, má antiseptický účinek, usnadňuje vykašlávání a používá se k inhalacím při nemocech horních cest dýchacích. Doporučuje se rovněž k léčbě revmatismu, zmírňuje zánětlivé stavy a bolesti různého původu. Zvyšuje odolnost organismu, upravuje metabolismus a celkový zdravotní stav. Některé terpeny, jako například limonen nebo borneol, odpuzují komáry a roztoče.

Chemie, účinné látky

Bornylacetát (charakteristická jedlová vůně), kafr, α-pinen, borneol, limonen, bisabolen, kadinen, humulen (α-karyofylen), kimonen, fytoncidy

Zdroje suroviny

Vozím s sebou na kole igelitový pytlík, a občas zarovnám některou ránu na stromě.

Smrkovou pryskyřici používám výhradně z vlastního sběru na Ještědu nebo v Jizerských horách a to tak aby to stromu samozřejmě neublížilo.