To fialové ve škarpě na jaře

blog-post

nejdůležitějším účinkem, který má Devětsil na naše tělo, je téměř okamžité snížení zánětu. Jednou z nejnebezpečnějších věcí v našem těle je zánět, obzvláště jeho chronická podoba, která postupně ubližuje vašemu tělu. Pokud trpíte artritidou, dnou nebo dokonce srdečními chorobami, silná přírodní protizánětlivá léčba, jako je třeba Devětsil, může být bezbolestný a rychlý způsob, jak si od zánětů ulevit a zlepšit své dlouhodobé zdraví.

vyrabí se z něj například regenerační a masážní krém pro klouby, šlachy a svaly. Krém má také antibakteriální, antivirový a antiparazitický účinek a jeho vůně krásně uklidňuje.

Devětsil lékařský je léčivá rostlina. Sbírá se oddenek na jaře před rozvitím květů, suší se při 40 °C. Kdysi se devětsilu přisuzovala léčebná síla proti moru a jak název napovídá, přikládal se mu velký význam. Dnes se občas využívá v lidovém léčitelství jako náhrada podbělu. Droga působí protikřečově zejména při chorobách dýchacích cest (kašel, chrapot), ale i při křečích žaludku, močového ústrojí či žlučníku, výrazně utišuje kašel, osvědčila se při astmatu, dně, reguluje látkovou výměnu, působí protirevmaticky, močopudně a proti zácpě. Čerstvé, jemně naklepané listy se užívají jako obklady na odřeniny či při výronu kloubu, kořene se zejména v minulosti užívalo proti střevním parazitům (hlístům). Jako lék se připravuje buď čaj z listů nebo se vaří ve víně s medem prášek ze sušených oddenků.

U nás roste ještě několik dalších druhů devětsilů nepoužívaných však ani v lidovém léčitelství. Nejranější z nich, devětsil bílý, vykvétá ještě na sněhu.

Lidově senná rýmu, odborně celoroční i sezónní alergická rinitida, charakterizuje kýchání, rýma, ucpaný nos, škrábání v krku, slzení a mnohdy i zánět spojivek. Způsobena je ukládáním alergenů, často pylů, na nosní sliznici a následnou hypersenzitivní alergickou reakcí typu I. K léčbě se často používají antihistaminika, která sice příznivě ovlivňují rýmu a kýchání, ale mohou způsobovat a ospalost a snižovat pozornost tam, kde je jí zapotřebí, například při řízení vozidel. Jako alternativa těchto léčiv byl zkoušen extrakt z devětsilu lékařského. Jeho účinky byly porovnávány s účinky antihistaminika cetirizin a bylo ověřeno, že devětsil není méně účinný. Devětsil je tedy v léčbě "senné rýmy" stejně účinný jako cetirizin a měl by být zvažován jako alternativa, zejména v případech, kdy se chcete vyhnout sedativnímu účinku antihistaminik.

Chemie, účinné látky

Oddenek obsahuje silici (asi 0,1procenta), hořčiny, sliz, třísloviny, petasin (asi 1procento), isopetasol, inulin, fenol, cholin, sloučeniny síry, kyselinu angelikovou a minerální soli, v květech je navíc přítomna kyselina tanová a dextrin.

Ten obsahuje petasin. Petasin je popsán jako hořká přírodní chemická sloučenina nalezená v rostlinách rodu Petasites. Pacienti s migrénou, bolestí hlavy a sennou rýmou ho velmi oceňují. Nejlepším prostředím pro růst a přežití této bylinky jsou močály, vlhké louky, vlhké silnice, břehy řek a příkopy.